Rozpoczęliśmy kwiecień od decyzji na którą większość z nas, kredytobiorców czekało. To już 7 raz jak Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. Obecny ich poziom to 4,5%. Decyzja RPP zaskoczyła nawet najbardziej konserwatywnych ekonomistów, którzy spodziewali się podwyżki max o 0,75%. RPP w komunikacie z 6 kwietnia ogłosiła podwyżkę stop referencyjnej do 4,5% i tym samym podwyższyła oprocentowanie o 1pkt procentowy do 4,5%. Co oznacza to dla ponad 2,5 mln Polaków, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne ? Z pewnością podwyższenie rat w najbliższym czasie. Nie będziemy tutaj przybliżali symulacji kredytu i związanych z tym rat, gdyż takich profesjonalnych symulacji możemy odnaleźć na portalach finansowych wiele. Prezes Narodowego Banku mówił wprost na swojej konferencji 7 kwietnia, że muszą zachowywać się najbardziej Jastrzębio jak dotąd i nie pozwolić wymknąć się inflacji z rąk. Czy ona się nie wymknęła już kilka miesięcy temu ? Czy można było temu zapobiec ? Z pewnością.
Możemy być jednak pewni że to nie koniec podwyżek i w najbliższym miesiącach Prezes NBP ponownie poinformuje nas o wyższych stopach procentowych. Są jednak w tym wszystkim dobre wiadomości dla kredytobiorców, gdyż banki nie podwyższają oprocentowania naszych kredytów z każdą podwyżką stóp procentowych, a przeliczają w oparciu o 3 miesięczną stawkę WIBOR lub 6 miesięczną stawkę WIBOR. Co oznacza że większość z nas już ma przeliczone raty po podwyżkach, do których stopy procentowe jeszcze nie dobiły. Dla przykładu obecnie przeliczenie 3M WIBOR opiera się na stawce 4,77 proc. Gorzej mają kredytobiorcy rozliczani według stawki 6M, gdyż aktualna stawka to 5,05 proc. Dotąd uważano że WIBOR jest wyższy od stóp procentowych ogłoszonych przez NBP o 0,25 pkt proc. Jednak banki widząc galopującą inflację oraz po wybuchu wojny na Ukrainie mocno zwiększyły dystans między tymi wskaźnikami do 1,22 pkt proc. przy WIBOR 3M oraz 1,55 pkt proc. przy WIBOR 6M. Banki nie czekały na zmiany wskaźników przez NPB i same przeliczyły nasze kredyty po nowych stawkach, ustawiając się w bezpiecznej pozycji. Pamiętajmy że WIBOR to stawka oprocentowania po którym banki między sobą pożyczają sobie gotówkę na rynku. Dodając marżę banku, tworzy nam to według umowy oprocentowanie naszego kredytu.
W takim razie co przed nami ? Z pewnością dobrym pomysłem jest przemyślenie naszych codziennych kosztów, które ponosimy w naszym budżecie domowym, przegląd wydatków na usługi z których korzystamy, a są one dla nas czymś z czego możemy tymczasowo zrezygnować lub zamienić na coś innego, np. treningi z trenerem personalnym i koszt 100 zł za trening zamienić na samodzielne treningi na siłowni gdzie abonament miesięczny będzie nas kosztował tyle co jeden trening personalny. Zamiast wychodzić co niedziela całą rodziną do restauracji można zmniejszyć ilość tych wyjść o połowę co da nam w budżecie kolejne dodatkowe środki np. na opłatę raty bankowej po jej zwiększeniu. Nadwyżki oszczędzajmy, odkładajmy na kolejne podwyżki tak abyśmy mogli spokojnie spać i nie martwić się o nasze M.
Grzegorz Brzozowski
Wieloletni właściciel sieci franczyzowych banków tj. Alior Bank, Getin Bank, Bank BPH,
Właściciel firmy inwestycjnej oraz biura nieruchomości – WGN.